Haber

Akaryakıt fiyatları yine değişiyor! Büyük zamdan sonra bu sefer de indirim geliyor.

Petrol fiyatları ve dolar kurundaki değişimlere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarında oynaklık devam ediyor. 3 Aralık 2022 prestijiyle birlikte motorin fiyatları 1 lira 16 kuruş arttı ve bu değişiklik pompa fiyatlarına yansıdı.

MOTOR FİYATLARI 23 LİRA’NIN ALTINA İNECEK

Çok geçmeden bu kez indirim haberi geldi. 6 Aralık 2022 itibariyle motorine 69 kuruş indirim gelecek. Böylece İstanbul’da 22 lira olan mazotun litre fiyatı 97 kuruşa, Ankara’da 23 liradan 11 kuruşa düşecek.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK paylarının eklenmesi ile KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunmaktadır. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz eser fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı ile bariz bir fiyat değişimi farkı elde edilir.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTIR.

EPDK’nın fiyat değişikliklerini açıklayan tek sendika olan EPGİS’e suç duyurusunda bulunmasının ardından sendika, akaryakıt fiyat değişikliklerini dava sonuçlanana kadar vatandaşlarla paylaşmayacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu